У разі наявності заборгованості по аліментам існує законний спосіб підвищення розміру заборгованості по аліментам, нарахування неустойки на заборгованність по сплаті аліментів. Така можливість передбачена ст. 196 Сімейного кодексу України.
Згідно ст. 549 Цивільного Коексу України Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити та 1 відсоток. Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.
За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.
Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.
У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені – 1 %.
Строк прострочення вираховується з урахуванням раніше зазначеного правила і починає перебіг з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, до дня, який передує дню сплати заборгованості.
У разі, якщо заборгованість зі сплати аліментів погашено частково в іншому місяці, то визначення пені на заборгованість зі сплати аліментів розраховується з урахуванням розміру несплаченої частки аліментів за певний місяць з дня сплати частки місячного платежу і до дня, який передує дню погашення заборгованості за відповідним місячним платежем, помножену на 1 %.
Згідно положень ст. 20 Сімейного Кодексу України визначено, що до вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується, крім випадків, передбачених ч. 2 ст.72, ч. 2ст.129, ч. 3 ст. 138, ч. 3 ст.139 цього Кодексу.
Таким чином, таке підвищення розміру аліментів можливо за рішенням суду, але в сумі не більше 100 відсотків заборгованості.
Перелік документів:
- паспорт та РНОКПП позивача
- свідоцтво про народження / паспорт та РНОКПП дитини
- паспорт та РНОКПП відповідача
- рішення суду про розірвання шлюбу
- судовий наказ/ рішення суду на стягнення аліментів
- довідка про наявність заборгованості по сплаті за аліменти